Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi służących do komunikacji między ludźmi. Oczywiście technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji, jednak strona internetowa parafii może zapewnić wiernym możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami, z którymi być może nie udałoby im się zapoznać, gdyby takiej strony nie było. Mówimy o zaletach uruchomienia strony parafialnej, a także podpowiadamy w jaki sposób ją wykonać.
„Ewangelizacja jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem, wobec którego Kościół staje od początku swego istnienia. Moment historyczny, który obecnie przeżywamy, stanowi wielkie wezwanie do ‘nowej ewangelizacji’, do głoszenia Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość; do ewangelizacji, która musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.”
Cały proces związany z umieszczeniem strony internetowej parafii w sieci należy zacząć od rejestracji domeny. To ona stanowi internetowy adres parafii i umożliwia jej odnalezienie w wyszukiwarce. Wybór nazwy domeny, a także jej operatora, to ważny etap, któremu warto poświęcić nieco więcej czasu. W tym poradniku podpowiadamy, jak i gdzie zarejestrować domenę internetową parafii.
Wybór domeny internetowej teoretycznie jest prosty. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to wezwanie samej parafii. Jest tylko „mały” problem. Wiele parafii w naszym kraju funkcjonuje pod identycznymi wezwaniami, np. Najświętszej Maryi Panny, co w oczywisty sposób ogranicza nam pole manewru. Jeśli domena pasująca do wezwania danej parafii jest akurat wolna, nie ma się nad czym zastanawiać i należy ją jak najszybciej zarejestrować.
Gorzej, gdy domena jest już zajęta. Wówczas trzeba zacząć kombinować. Oto najpopularniejsze rozwiązania tego problemu:
• Rejestracja domeny z nazwą parafii, ale w rozszerzeniu np. .com lub .eu – nie jest to zbyt korzystne, ponieważ strony adresowane wyłącznie do Polaków powinny jednak mieć rozszerzenie .pl, które budzi też większe zaufanie.
• Dodanie kolejnego elementu do nazwy domeny – jeśli parafia pod takim samym wezwaniem funkcjonuje np. w Krakowie, a my chcemy stworzyć stronę dla parafii z Poznania, można zarejestrować domenę np. www.parafiaswietejrodziny-poznan.pl.
• Użycie kropek lub myślników – w ten sposób można zachować pełną nazwę parafii w rozszerzeniu .pl. Takie elementy mogą być korzystne w sytuacji, gdy parafia działa pod długim wezwaniem, np. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Niektóre parafie, zwłaszcza te pod bardzo długim wezwaniem, decydują się też na skrótową nazwę domeny. Ten sposób ma sens wówczas, gdy parafia i tak jest kojarzona przez wiernych pod nazwą bardziej potoczną, np. parafia Serca (zamiast Najświętszego Serca Pana Jezusa) czy parafia Popiełuszki (zamiast błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki).
Po tym, jak uda się już znaleźć wolną domenę dobrze pasującą do nazwy parafii, należy ją wykupić. Działa to na zasadzie rejestracji, co oznacza, że domena na pewno nie zostanie przejęta przez nikogo innego – przynajmniej do momentu, aż abonent nie przestanie jej opłacać.
Pierwszym etapem jest rejestracja. Można jej dokonać u dowolnego partnera Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), która jest jedynym zarządcą domen w rozszerzeniu .pl w naszym kraju. Partnerów jest wielu, istnieją także pośrednicy, u których można przeprowadzić cały proces rejestracji – jest to bardzo łatwe, wystarczy wpłacić wskazaną kwotę na konto danej firmy, a w odpowiedzi na podany adres mailowy przyjdzie potwierdzenie rejestracji.
Z reguły jest tak, że opłata rejestracyjna od razu obejmuje pierwszy rok abonamentowy. Gdy ten minie, trzeba będzie odnowić domenę, czyli opłacić ją na kolejne 12 miesięcy – wówczas opłata jest już wyższa (za chwilę do tego dojdziemy).
Warto wiedzieć
W okresie trwania abonamentu, opłacający go podmiot jest wyłącznym dysponentem domeny. Może więc ją np. odsprzedać.
Jak już wspomnieliśmy, na polskim rynku działa wiele firm oferujących rejestrację domen internetowych. Wybierając konkretną ofertę należy zwrócić uwagę na wysokość opłaty po pierwszym roku. Szczególnie radzimy uważać na promocje w stylu „Rejestracja domeny za 0 złotych”. Jest w nich ukryty kruczek, który polega na tym, że w drugim roku opłata znacząco rośnie i przewyższa inne oferty rynkowe.
Planując utrzymanie domeny przez dłuższy czas, korzystniej będzie więc zarejestrować ją w firmie, która np. zażąda 15 złotych za rejestrację i 50 złotych za roczny abonament po pierwszym roku, niż u dostawcy oferującego rejestrację za 0 złotych, ale abonament w drugim roku za 100 złotych. Warto na to zwrócić uwagę.
Przed wyborem konkretnej firmy oferującej domeny, radzimy także sprawdzić, czy nie będzie ona robić problemów z ewentualnym przeniesieniem domeny do innego operatora. Taka migracja jest gwarantowana przez prawo, jednak niektóre firmy bronią się przed tym stosując wysokie opłaty manipulacyjne.
Po zarejestrowaniu domeny można już przejść do kolejnych etapów tworzenia parafialnej strony internetowej, czyli m.in. wyboru hostingu.