Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi służących do komunikacji między ludźmi. Oczywiście technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji, jednak strona internetowa parafii może zapewnić wiernym możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami, z którymi być może nie udałoby im się zapoznać, gdyby takiej strony nie było. Mówimy o zaletach uruchomienia strony parafialnej, a także podpowiadamy w jaki sposób ją wykonać.

„Ewangelizacja jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem, wobec którego Kościół staje od początku swego istnienia. Moment historyczny, który obecnie przeżywamy, stanowi wielkie wezwanie do ‘nowej ewangelizacji’, do głoszenia Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość; do ewangelizacji, która musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.”

Jan Paweł II, VS 106

Czy parafia potrzebuje strony?


W całej Polsce jest około 10 tysięcy parafii. Nie wiadomo dokładnie, ile z nich ma swoją stronę internetową. Można jednak przyjąć, że wielu proboszczów nie przykłada do tego wielkiej wagi, nie widząc sensu inwestowania w witrynę. Trudno się z tym zgodzić, skoro już blisko 28 milionów Polaków codziennie zagląda do sieci. Stąd wniosek, że parafia, która chce być blisko swoich wiernych, zdecydowanie potrzebuje strony internetowej. Do czego może być ona przydatna?


Ewangelizacja online

Współczesny Kościół katolicki się zmienia i coraz lepiej dostosowuje do nowych realiów: postępującej laicyzacji, pędu za dobrobytem czy zwyczajnego zobojętnienia na Ewangelię. Aby odpowiedzieć na te zagrożenia, Kościół musi być tam, gdzie jego wierni – a więc także w Internecie.

Strona internetowa parafii może być bardzo skutecznym narzędziem ewangelizacyjnym. Można przecież prowadzić na niej blog, dzięki któremu duchowni w klarowny sposób wyjaśnią kluczowe kwestie podejmowane w Piśmie Świętym. Bardzo dobrym pomysłem jest też prowadzenie wideobloga.


Sposób na bliski kontakt z wiernymi

W tak zabieganych czasach nawet osoby gorliwie wierzące nie mają możliwości, by zawsze być na bieżąco ze sprawami parafialnymi. Nowoczesna strona internetowa może być dla nich znakomitym źródłem informacji. Wystarczy regularnie dodawać aktualności, prowadzić kalendarz wydarzeń czy – to szczególnie ciekawe rozwiązanie – stworzyć parafialne forum dyskusyjne. Są to podstawowe metody docierania do wiernych, z których przecież zdecydowana większość ma dostęp do Internetu i aktywnie z niego korzysta.


Ułatwienie posługi duchownym

Proboszczowie, którzy mają wątpliwości, czy warto zainwestować w parafialną stronę internetową, powinni spojrzeć na to także przez pryzmat własnej wygody. Strona może przecież służyć do publikowania ogłoszeń parafialnych, rezerwowania intencji mszalnych i modlitewnych, a także do umawiania spotkań czy wizyt duszpasterskich.

Stworzenie na stronie obszernego działu poświęconego wymogom, jakie są stawiane osobom chcącym przystąpić np. do sakramentu małżeństwa, zaoszczędzi księdzu mnóstwo czasu. Nie będzie musiał każdorazowo tłumaczyć tego samego kolejnym narzeczonym. Tego typu przykłady można mnożyć.

W XXI wieku nie należy już zadawać sobie pytania, czy każda parafia potrzebuje strony internetowej, bo (poza skrajnymi wyjątkami) odpowiedź na nie jest oczywista. Warto natomiast zastanowić się, jak powinna wyglądać witryna, która faktycznie okaże się przydatna zarówno parafianom, jak i osobom duchownym.