Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi służących do komunikacji między ludźmi. Oczywiście technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji, jednak strona internetowa parafii może zapewnić wiernym możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami, z którymi być może nie udałoby im się zapoznać, gdyby takiej strony nie było. Mówimy o zaletach uruchomienia strony parafialnej, a także podpowiadamy w jaki sposób ją wykonać.

„Ewangelizacja jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem, wobec którego Kościół staje od początku swego istnienia. Moment historyczny, który obecnie przeżywamy, stanowi wielkie wezwanie do ‘nowej ewangelizacji’, do głoszenia Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość; do ewangelizacji, która musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.”

Jan Paweł II, VS 106

Wirtualny spacer


Wirtualne spacery cieszą się ogromną popularnością w Internecie. Nic dziwnego, że coraz więcej firm, lokali i instytucji kultury decyduje się zainwestować w ten element, dzięki któremu można znacząco zwiększyć zainteresowanie ofertą. Co ciekawe, spacery wirtualne na swoich stronach internetowych chętnie zamieszczają także parafie. To bardzo dobry kierunek, o czym przekonujemy w naszym poradniku.


Czym właściwie jest spacer wirtualny?

Z pojęciem spaceru wirtualnego zetknęła się każda osoba, która choć raz korzystała z funkcji Google Street View. Dzięki połączonym ze sobą zdjęciom (to tzw. metoda poklatkowa), można zaprezentować widzom większą przestrzeń bez konieczności przewijania fotografii. Oglądanie zdjęć rzeczywiście przypomina spacer, ponieważ z każdym przesunięciem myszki zaglądamy w kolejne obszary – nie musimy przy tym ruszać się od komputera czy wstawać z kanapy.

Spacery wirtualne wykorzystuje się przede wszystkim w działalności komercyjnej. Inwestują w nie np. restauracje, które w ten sposób mogą zaprezentować potencjalnym gościom swoje wnętrza. Podobnie robią kina, teatry, obiekty sportowe, a coraz częściej także urzędy i prywatne firmy. Tym śladem powoli idą również instytucje kościelne, w tym parafie.


Zapraszamy na spacer po naszym kościele!

Warto zadać sobie pytanie: po co właściwie parafia miałaby inwestować w stworzenie spaceru wirtualnego po swoich włościach? Przecież praktykujący parafianie doskonale znają i kościół, i jego bezpośrednie otoczenie. Pamiętajmy jednak, że świątynia jest otwarta dla każdego, także osób spoza parafii.

Spacer wirtualny z pewnością zainteresuje narzeczonych szukających urokliwego kościoła, w którym przyjmą sakrament małżeństwa. Jest to coraz częściej spotykane – młodzi ludzie, natchnieni romantyzmem lub pragmatyzmem, niekoniecznie chcą ślubować w swojej parafii. Dzięki spacerowi wirtualnemu mogą dokładnie zapoznać się ze świątynią i zdecydować, czy to odpowiednie miejsce dla nich.

Ponadto spacery wirtualne są znakomitym sposobem promocji zabytkowego obiektu sakralnego. Wiele polskich kościołów może być zaliczonych do grona perełek architektonicznych, ale małych parafii nie stać na zaawansowaną promocję turystyczną. Stworzenie spaceru wirtualnego nie jest natomiast bardzo drogie, a z pewnością przyczyni się on do wzrostu zainteresowania świątynią w gronie potencjalnych turystów.

Spacer wirtualny to jeden z najatrakcyjniejszych elementów, jakie można umieścić na stronie internetowej parafii. Okazją do jego wykonania może być np. rocznica budowy świątyni czy zakończenie prac renowacyjnych.

Spójrzmy jak może to wyglądać - wirtualny spacer umieszczony na stronie chorzowskiej Parafii św. Jadwigi.