Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi służących do komunikacji między ludźmi. Oczywiście technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji, jednak strona internetowa parafii może zapewnić wiernym możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami, z którymi być może nie udałoby im się zapoznać, gdyby takiej strony nie było. Mówimy o zaletach uruchomienia strony parafialnej, a także podpowiadamy w jaki sposób ją wykonać.

„Ewangelizacja jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem, wobec którego Kościół staje od początku swego istnienia. Moment historyczny, który obecnie przeżywamy, stanowi wielkie wezwanie do ‘nowej ewangelizacji’, do głoszenia Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość; do ewangelizacji, która musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.”

Jan Paweł II, VS 106

Wizytówka czy standardowa strona?


Nowa strona internetowa jest sporym obciążeniem finansowym dla parafii, zwłaszcza małej, której proboszcz musi – i to dosłownie – oglądać każdą złotówkę przed jej wydaniem. W sytuacji, gdy budżet parafii jest bardzo ograniczony, wcale nie trzeba rezygnować z posiadania witryny. Dobrym rozwiązaniem będzie wówczas postawienie na prostą wizytówkę. Czym różni się ona od standardowej strony internetowej? Na którą opcję się zdecydować i dlaczego? To wszystko omawiamy w naszym poradniku.


Czym jest wizytówka internetowa?

To najprostszy możliwy rodzaj strony. Cechą szczególną wizytówki jest to, że prezentuje ona tylko podstawowe informacje na temat podmiotu – w tym przypadku parafii. Wchodząc na nią możemy się więc dowiedzieć, gdzie mieści się kościół, jaki obszar obejmuje parafia, kto jest proboszczem i wikariuszem, w jakich godzinach odbywają się msze święte oraz oczywiście znajdziemy tam dane kontaktowe. To w zasadzie wszystko.

Jak więc łatwo się domyślić, wizytówka internetowa pełni wyłącznie funkcję informacyjną. Jeśli parafii to wystarcza, może się oczywiście zdecydować na taką formę obecności w sieci. Jest to jednak równoznaczne z rezygnacją z wielu funkcjonalności, które są bardzo oczekiwane przez wiernych i mogłyby znacząco usprawnić codzienną pracę duchownych.


Co daje standardowa strona internetowa, czego nie ma wizytówka?

Wspomnieliśmy o funkcjonalnościach i idźmy dalej tym tropem. Inwestując w pełnoprawną stronę internetową, parafia zyskuje narzędzie do stałego i wygodnego komunikowania się z wiernymi, co samo w sobie jest dziś wartością. Taka strona może być na bieżąco aktualizowana, wzbogacana o nowe treści (w tym zdjęcia czy wideo), a także stopniowo rozbudowywana o kolejne elementy, które zwiększą jej atrakcyjność.


Standardowa strona internetowa umożliwia m.in.:

• Dodanie na niej modułu aktualności, ogłoszeń parafialnych, księgi kondolencyjnej, kalendarza parafialnego czy intencji mszalnych;

• Uruchomienie na niej forum dyskusyjnego dla parafian;

• Stworzenie rozbudowanej galerii zdjęć czy nawet spaceru wirtualnego;

• Utworzenie modułu do rezerwacji intencji mszalnych;

• Prowadzenie na niej bloga, który jest nowoczesnym i skutecznym narzędziem ewangelizacyjnym;

Jak widać, standardowa strona internetowa oferuje znacznie więcej możliwości w zakresie dopasowania jej do oczekiwań wiernych, a także potrzeb duchownych. Jeśli zostanie prawidłowo zaprojektowana, stanie się przydatnym narzędziem odciążającym księży w codziennych obowiązkach (np. prowadzeniu ewidencji zamówionych intencji mszalnych).


Wizytówka ma jedną istotną zaletę (poza ceną)

Tą zaletą jest bezobsługowość, co może mieć duże znaczenie dla niektórych duchownych, zwłaszcza pracujących w małych parafiach, niemających czasu na to, aby zająć się jeszcze administrowaniem stroną internetową. Wizytówka to produkt skończony – będzie wyglądać tak samo dziś, jak i jutro czy za kilka lat. Nie trzeba jej aktualizować, a ryzyko, że cokolwiek się na niej zepsuje, jest czysto iluzoryczne.

Ostateczna decyzja oczywiście i tak jest w głównej mierze uzależniona od budżetu, jakim dysponuje parafia. Podkreślamy jednak, że stworzenie pełnoprawnej strony internetowej wcale nie musi się wiązać z wysokimi kosztami, natomiast korzyści płynące z jej posiadania są rzeczywiście trudne do przeszacowania.