Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi służących do komunikacji między ludźmi. Oczywiście technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji, jednak strona internetowa parafii może zapewnić wiernym możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami, z którymi być może nie udałoby im się zapoznać, gdyby takiej strony nie było. Mówimy o zaletach uruchomienia strony parafialnej, a także podpowiadamy w jaki sposób ją wykonać.

„Ewangelizacja jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem, wobec którego Kościół staje od początku swego istnienia. Moment historyczny, który obecnie przeżywamy, stanowi wielkie wezwanie do ‘nowej ewangelizacji’, do głoszenia Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość; do ewangelizacji, która musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.”

Jan Paweł II, VS 106

WordPress - popularny CMS


Tworzenie stron internetowych przestało już być zajęciem wyłącznie dla wysokiej klasy specjalistów. Obecnie mamy dostęp do wielu narzędzi, które znacząco upraszczają cały proces. Jeśli celem jest zaprojektowanie relatywnie nieskomplikowanej, przejrzystej i funkcjonalnej witryny, śmiało można się za to zabrać samodzielnie, nie korzystając z usług profesjonalnej agencji. Punktem wyjścia zawsze jest zdecydowanie się na konkretny CMS, czyli system do zarządzania treścią. Dla osób początkujących wybór może być tylko jeden: to WordPress. Dlaczego znakomicie nadaje się on do stworzenia nowoczesnej strony parafialnej? W naszym poradniku wymieniamy jego najważniejsze zalety.


Łatwiej się już nie da.

Zdecydowanie największym atutem WordPressa jest legendarna już łatwość obsługi tego systemu. Poradzi sobie z tym nawet osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z projektowaniem stron internetowych czy umieszczaniem na nich jakichś treści. Z WordPressa korzystają nawet profesjonaliści, którzy cenią sobie fakt, że ten system daje spore możliwości w zakresie personalizacji witryny, a także umożliwia bezproblemowe przekazanie obowiązku zarządzania stroną jej właścicielowi.

WordPress to praktycznie jedyny popularny CMS, który nie wymaga znajomości HTML-a czy PHP. Już w podstawowej wersji jest wyposażony w mnóstwo przydatnych wtyczek i szablonów, dzięki którym naprawdę każdy, kto ma podstawowe pojęcie o Internecie, będzie w stanie przygotować ładną i całkiem funkcjonalną witrynę.


Wiele poradników

Popularność WordPressa zaowocowała powstaniem ogromnej społeczności jego użytkowników, którzy regularnie dzielą się poradami na temat jeszcze efektywniejszego wykorzystania poszczególnych funkcjonalności. To nie wszystko. Ponieważ skrypt ten został zbudowany na otwartym kodzie (tzw. open source), każdy może tworzyć własne wtyczki i szablony oraz udostępniać je innym. To z kolei znacznie zwiększa możliwości w zakresie indywidualizowania stylu gotowej strony.


Darmowe wtyczki

Wspomnieliśmy już o nich wcześniej, ale warto napisać na ten temat nieco więcej. Obecnie do dyspozycji użytkowników jest przynajmniej kilkanaście tysięcy różnego rodzaju wtyczek. Trudno więc sobie wyobrazić sytuację, by ktokolwiek nie znalazł dla siebie tego, co jest mu aktualnie potrzebne. Nawiążemy tutaj do strony parafialnej. Nowoczesna witryna tego typu powinna mieć m.in. moduł ogłoszeń parafialnych, którego umieszczenie na stronie jest możliwe dzięki licznym wtyczkom do WordPressa. Co ważne, gro spośród tych wtyczek jest dostępna za darmo.


Duży wybór szablonów

Aby strona internetowa przykuła uwagę odwiedzających, powinna być atrakcyjna graficznie. WordPress oferuje setki bezpłatnych oraz drugie tyle płatnych szablonów, które umożliwiają łatwe i natychmiastowe stworzenie efektownego layoutu witryny. Wciąż powstają nowe szablony, dlatego zarzut na temat wtórności stron zbudowanych na WordPressie powoli przestaje być aktualny.


Spore możliwości w zakresie personalizacji

WordPress to bardzo przyjazne narzędzie, które pozwala każdemu użytkownikowi stworzyć witrynę dokładnie według własnego wyobrażenia. Nawet decydując się na skorzystanie z gotowego szablonu, zawsze można go spersonalizować poprzez chociażby zmianę układu menu, dodanie różnych elementów (np. przyciski mediów społecznościowych) czy wstawienie autorskich zdjęć. Poradzi sobie z tym nawet osoba początkująca, w czym pomagają wspomniane już poradniki oraz oficjalny support WordPressa w języku polskim.


Banalnie łatwe zarządzanie treścią strony parafialnej

Strona parafialna na miarę XXI wieku powinna być regularnie uaktualniania. Można to robić na wiele sposobów – świetnie nadaje się do tego chociażby moduł aktualności czy galeria zdjęć. Oczywiście potrzebna jest jeszcze osoba, która będzie to wszystko robić. W sytuacji, gdy strona powstała na WordPressie, obowiązek ten można przekazać nawet komuś, kto nie jest zbyt biegły w tematyce Internetu, a tym bardziej nie zna HTML-a. Wstawianie nowych elementów czy aktualizowanie treści w WordPressie jest dziecinnie łatwe – wystarczy więc krótkie przeszkolenie, aby móc zrezygnować z płatnej usługi administrowania stroną.

Dla jasności dodajmy, że WordPress absolutnie nie jest idealnym CMS-em. Ma wiele wad, które jednak bledną w sytuacji, gdy zależy nam przede wszystkim na niedrogim i samodzielnym stworzeniu strony parafialnej (czy jakiejkolwiek innej). Trudno o lepszy wybór dla początkujących, ale też bardziej zaawansowanych webmasterów, którzy od CMS-a oczekują maksymalnej funkcjonalności.