Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi służących do komunikacji między ludźmi. Oczywiście technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji, jednak strona internetowa parafii może zapewnić wiernym możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami, z którymi być może nie udałoby im się zapoznać, gdyby takiej strony nie było. Mówimy o zaletach uruchomienia strony parafialnej, a także podpowiadamy w jaki sposób ją wykonać.

„Ewangelizacja jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem, wobec którego Kościół staje od początku swego istnienia. Moment historyczny, który obecnie przeżywamy, stanowi wielkie wezwanie do ‘nowej ewangelizacji’, do głoszenia Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość; do ewangelizacji, która musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.”

Jan Paweł II, VS 106

Forum dyskusyjne na stronie


Fora internetowe codziennie odwiedzają dziesiątki tysięcy użytkowników sieci. Szukamy na nich porad, okazji do pospierania się na ważne tematy, ale też wykorzystujemy je do zabicia wolnego czasu (tak, głównie w pracy). Ogromna popularność for internetowych wynika z tego, że można na nich szybko uzyskać interesujące informacje. To jeden z powodów, dla których tworząc stronę internetową dla parafii, warto rozważyć umieszczenie na niej forum parafialnego.


Sposób na zintegrowanie społeczności parafialnej

Jest to jedna z największych zalet uruchomienia forum na stronie parafii. Dzięki temu prostemu narzędziu wierni mogą ze sobą dyskutować, zadawać pytania duchownym, wyjaśniać pewne budzące emocje kwestie czy proponować różne wydarzenia, które są ważne dla społeczności.

W XXI wieku, gdy mamy ze sobą coraz mniejszy kontakt, bardzo często w ogóle nie znamy swoich sąsiadów, nie wspominając już o osobach duchownych, takie forum może być idealną receptą na ten niekorzystny trend. Owszem, nie zastąpi ono spotkań twarzą w twarz, ale za to może do nich zachęcić, co jest niebagatelną korzyścią dla parafii.


Nowoczesny i szybki kontakt duchownych z parafianami

Coraz powszechniejsze jest przekonanie, że osoby duchowne zamykają się na wiernych. W większości przypadków jest to oczywiście nieprawda. Mimo to księża powinni szukać sposobów na to, aby mieć stały kontakt z parafianami. Z oczywistych przyczyn nie jest to możliwe w formule osobistych spotkań. Księża, zwłaszcza z młodszego pokolenia, biegle posługują się jednak Internetem i coraz chętniej przenoszą do niego swoją aktywność duszpasterską.

Dzięki forum proboszcz lub wikariusz parafii może odpowiadać na różne sugestie czy wątpliwości wiernych, zachęcać do dyskusji, a także – co jest dużą wartością – „odbrązowić” instytucję osoby duchownej, skracając dystans i pokazując swoją owartość na nowoczesne technologie.


Miejsce do dyskusji nad kierunkiem rozwoju parafii

Wielu wiernych bywa bardzo zaangażowanych w życie swojej parafii i dotyczy to nie tylko seniorów. Również młodzi chcą mieć wpływ na to, co dzieje się w ich kościele. Wierni miewają znakomite pomysły na zaktywizowanie społeczności parafialnej, uatrakcyjnienie mszy czy organizację ciekawych wydarzeń, np. pielgrzymek. Forum na stronie internetowej parafii będzie świetnym miejscem do dyskusji na ten temat.

Dobrze wiemy, że czasami trudno jest dzielić się swoimi pomysłami podczas spotkań np. rady parafialnej. Nie wszyscy mają też czas, by w nich uczestniczyć. Forum jest pod tym względem znacznie lepszym rozwiązaniem – Internet ośmiela do odważnego wyrażania swoich opinii, a ponadto na forum można zabrać głos o dowolnej porze, także w środku nocy.


Magnes na młodzież

Na koniec zostawiliśmy sobie bardzo ważny argument, jakim jest aktywizacja młodszych parafian. Odpływ młodych ludzi od Kościoła jest problemem globalnym, ale zauważamy go również w Polsce. Duchowni powinni więc robić wszystko, co tylko jest możliwe, aby ponownie zainteresować dzieci i młodzież uczestniczeniem w życiu parafii. Nie ma sensu robić tego na siłę – znacznie lepiej sprawdza się tutaj metoda marchewki.

Gdzie młodzi ludzie spędzają najwięcej czasu? To smutne, ale niestety w Internecie. Warto to wykorzystać i zaistnieć w dobrze im znanym środowisku. „Ksiądz uruchomił forum na stronie parafii. Super, co?” – takie opinie z pewnością będą krążyć wśród młodszych wiernych, co zmotywuje ich do odwiedzenia witryny (choćby z ciekawości) i zapoznania się z ofertą parafialną.

Uruchomienie forum na stronie internetowej parafii nie jest wcale skomplikowane czy kosztowne. Warto się na to zdecydować już na etapie projektowania nowej witryny, choć można to także zrobić później. Zachęcamy, by wziąć to rozwiązanie pod uwagę.