Przydatne oprogramowanie

Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez oprogramowania informatycznego. To dzięki niemu możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, zamawiać bilety do kina czy nawet załatwiać różne sprawy w urzędach. Informatyzacja oczywiście nie ominęła sfery sacrum. Oprogramowanie dla kościołów parafialnych i innych instytucji kościelnych, znacząco ułatwia obowiązki administracyjne, ale też posługę duchowną. Wymieniamy przykłady oprogramowania, które może być bardzo przydatne w każdej parafii.

Parafialna strona internetowa

Tak, strona internetowa także jest zaliczana do kategorii oprogramowania. Zwłaszcza, jeśli zostanie stworzona stricte pod potrzeby konkretnej parafii, dopasowana do jej charakteru, wielkości, zakresu działalności oraz potrzeb i oczekiwań wiernych.

Dobra strona internetowa daje parafii znacznie większe możliwości w zakresie komunikowania się z wiernymi. Przede wszystkim umożliwia dotarcie do tych osób, które z różnych przyczyn nie uczestniczą w życiu parafii, a w kościele zjawiają się tylko okazjonalnie. Strona może przekazywać im najważniejsze informacje, ale również przekonać ich, że warto nieco częściej zaglądać do świątyni czy interesować się sprawami parafialnymi.

Strona internetowa to także znakomite narzędzie do usprawniania obsługi parafian. Wyposażając ją w różne moduły, można chociażby przyjmować za jej pośrednictwem intencje mszalne, umawiać wizyty duszpasterskie czy przypominać wiernym o zbliżającym się terminie kolędy. Jest to bardzo wygodne zarówno dla parafian, jak i samych księży. W dzisiejszych czasach takie ułatwienia nie są już fanaberią, ale realną potrzebą.

Oprogramowanie do zarządzania finansami parafii

Nie wszyscy księża muszą mieć czas, a tym bardziej ochotę, by ręcznie prowadzić majątkowe księgi kościelne. Obecnie nie ma już takiej potrzeby. Istnieje wiele programów umożliwiających skrupulatne i wygodne zarządzanie finansami parafii, w tym planowanie budżetu czy ewidencjonowanie majątku. Taki program może także generować raporty i sprawozdania dla diecezji, oszczędzając proboszczowi mnóstwo cennego czasu.

Oprogramowanie do obsługi kancelarii parafialnej

W dużych parafiach, do których należy np. 10 tysięcy wiernych, ręczne prowadzenie spraw kancelaryjnych jest niezwykle czasochłonne i męczące. To wymusza na proboszczach zatrudnianie sekretarzy lub – w najgorszym wypadku – samodzielne angażowanie się w te procedury, przez co brakuje później sił i czasu na np. sumienne przygotowanie się do mszy świętej.

Tutaj także z pomocą przyjdzie oprogramowanie dla kościoła, które jest dedykowane obsłudze kancelarii parafialnej. Tego typu program można właściwie dowolnie rozbudowywać, wzbogacając go o kolejne moduły, np. do zarządzania intencjami mszalnymi, sakramentami czy wizytami duszpasterskimi.

Są to oczywiście tylko przykłady oprogramowania, które może i powinno stanowić wsparcie dla nowoczesnej parafii. Wbrew pozorom nie są to rozwiązania drakońsko drogie. Zwłaszcza, gdy skonfrontujemy ich cenę z realnymi korzyściami, jakie dzięki nim odniesie parafia. Mówimy tutaj o ogromnej oszczędności czasu, likwidacji ryzyka popełnienia błędów w sprawozdaniach finansowych czy przyciągnięciu do kościoła jeszcze większej liczby wiernych.