Transmisje mszy świętych

Przyzwyczailiśmy się już do transmitowania mszy świętych przez ogólnopolskie telewizje. Niektóre robią to cyklicznie, inne przy okazji jakichś ważnych wydarzeń państwowych i kościelnych. Coraz więcej parafii decyduje się jednak na transmitowanie swoich mszy w Internecie. To bardzo dobry pomysł! Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.

Wygodne rozwiązanie dla części wiernych

Nawet gorliwi katolicy nie zawsze mają możliwość uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej. Na przeszkodzie czasami staje choroba, obowiązki zawodowe czy inne zdarzenia losowe. Udostępnienie transmisji mszy świętej online jest wyjściem naprzeciw parafianom, którzy nie chcą rezygnować z celebracji. Wystarczy, że mają komputer lub urządzenie mobilne, by móc śledzić przebieg mszy i zachować kontakt ze swoją parafią.

Promocja kościoła

Na pomysł transmitowania mszy świętych w Internecie warto też spojrzeć w sposób pragmatyczny. Tego typu treści (nazywane w sieci kontentem) są bardzo poszukiwane, czemu też trudno się dziwić – w Polsce mieszka kilkadziesiąt milionów zdeklarowanych katolików.

Taka transmisja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla parafian. Mogą ją obejrzeć wszyscy, również osoby z drugiego końca Polski czy z zagranicy. W ten sposób parafia zyskuje znakomite narzędzie promocji. Będzie to mieć duże znaczenie w sytuacji, gdy np. świątynia ma walory zabytkowe. Część osób, które obejrzą transmisję, może przecież podjąć decyzję o odwiedzeniu danego kościoła w przyszłości.

Bezcenna wartość dla emigrantów

Szacuje się, że poza ojczyzną żyje ponad 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Część z nich wyjechała z kraju stosunkowo niedawno, ale chce zachować kontakt z Polską, także ze swoją małą ojczyzną, którą jest parafia. Dzięki transmisji mszy świętej online wierni mogą co niedzielę uczestniczyć w celebracji gdziekolwiek się znajdują. Dla wielu osób ma to ogromną wartość emocjonalną i dodaje im sił na obczyźnie.

Sposób na zahamowanie odpływu młodych z Kościoła

Trudno oczywiście stwierdzić, że transmisja mszy w Internecie powstrzyma postępującą laicyzację społeczeństwa, ponieważ byłoby to nadużycie. Niewątpliwie jednak może to być jeden z elementów walki duchownych o zaufanie i zainteresowanie wiernych. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, którzy przecież mnóstwo czasu spędzają w Internecie. Kościół powinien więc być tam obecny, by towarzyszyć parafianom – również tym, którzy z różnych powodów (często ze zwykłego lenistwa) nie praktykują.

Internet daje ogromne możliwości w zakresie docierania do wiernych. Warto z nich korzystać, ponieważ to jest właśnie kierunek, w jakim podąża nowa ewangelizacja. Transmisje mszy świętych, ale i innych wydarzeń kościelnych online, bez wątpienia świetnie się w nią wpisują.