Internet jest obecnie jednym z podstawowych narzędzi służących do komunikacji między ludźmi. Oczywiście technologia nigdy nie zastąpi bezpośrednich relacji, jednak strona internetowa parafii może zapewnić wiernym możliwość szybkiego zapoznania się z informacjami, z którymi być może nie udałoby im się zapoznać, gdyby takiej strony nie było. Mówimy o zaletach uruchomienia strony parafialnej, a także podpowiadamy w jaki sposób ją wykonać.

„Ewangelizacja jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem, wobec którego Kościół staje od początku swego istnienia. Moment historyczny, który obecnie przeżywamy, stanowi wielkie wezwanie do ‘nowej ewangelizacji’, do głoszenia Ewangelii zawsze nowej i zawsze niosącej nowość; do ewangelizacji, która musi być prowadzona z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu.”

Jan Paweł II, VS 106

Transmisje mszy świętych


Przyzwyczailiśmy się już do transmitowania mszy świętych przez ogólnopolskie telewizje. Niektóre robią to cyklicznie, inne przy okazji jakichś ważnych wydarzeń państwowych i kościelnych. Coraz więcej parafii decyduje się jednak na transmitowanie swoich mszy w Internecie. To bardzo dobry pomysł! Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.


Wygodne rozwiązanie dla części wiernych

Nawet gorliwi katolicy nie zawsze mają możliwość uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej. Na przeszkodzie czasami staje choroba, obowiązki zawodowe czy inne zdarzenia losowe. Udostępnienie transmisji mszy świętej online jest wyjściem naprzeciw parafianom, którzy nie chcą rezygnować z celebracji. Wystarczy, że mają komputer lub urządzenie mobilne, by móc śledzić przebieg mszy i zachować kontakt ze swoją parafią.


Promocja kościoła

Na pomysł transmitowania mszy świętych w Internecie warto też spojrzeć w sposób pragmatyczny. Tego typu treści (nazywane w sieci kontentem) są bardzo poszukiwane, czemu też trudno się dziwić – w Polsce mieszka kilkadziesiąt milionów zdeklarowanych katolików.

Taka transmisja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla parafian. Mogą ją obejrzeć wszyscy, również osoby z drugiego końca Polski czy z zagranicy. W ten sposób parafia zyskuje znakomite narzędzie promocji. Będzie to mieć duże znaczenie w sytuacji, gdy np. świątynia ma walory zabytkowe. Część osób, które obejrzą transmisję, może przecież podjąć decyzję o odwiedzeniu danego kościoła w przyszłości.


Bezcenna wartość dla emigrantów

Szacuje się, że poza ojczyzną żyje ponad 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia. Część z nich wyjechała z kraju stosunkowo niedawno, ale chce zachować kontakt z Polską, także ze swoją małą ojczyzną, którą jest parafia. Dzięki transmisji mszy świętej online wierni mogą co niedzielę uczestniczyć w celebracji gdziekolwiek się znajdują. Dla wielu osób ma to ogromną wartość emocjonalną i dodaje im sił na obczyźnie.


Sposób na zahamowanie odpływu młodych z Kościoła

Trudno oczywiście stwierdzić, że transmisja mszy w Internecie powstrzyma postępującą laicyzację społeczeństwa, ponieważ byłoby to nadużycie. Niewątpliwie jednak może to być jeden z elementów walki duchownych o zaufanie i zainteresowanie wiernych. Szczególnie dotyczy to młodych ludzi, którzy przecież mnóstwo czasu spędzają w Internecie. Kościół powinien więc być tam obecny, by towarzyszyć parafianom – również tym, którzy z różnych powodów (często ze zwykłego lenistwa) nie praktykują.

Internet daje ogromne możliwości w zakresie docierania do wiernych. Warto z nich korzystać, ponieważ to jest właśnie kierunek, w jakim podąża nowa ewangelizacja. Transmisje mszy świętych, ale i innych wydarzeń kościelnych online, bez wątpienia świetnie się w nią wpisują.